Urządzenie pokoju dla chłopca potocznie nie kojarzy się z wielkim trudem, motyw piłkarski albo samochodowy załatwi sprawę. Problemem jest zaaranżowanie wnętrza dla chłopaka który przestał układać LEGO na dywanie a mama nie przynosi już kolacji na biurko. Czego więc oczekuje starszy lokator?
Przede wszystkim męskie wnętrze musi być proste, ergonomiczne i nieco bardziej eleganckie od wnętrza w którym jego właściciel mieszkałby jeszcze kilka lat temu. Plastikowe, intensywnie kolorowe elementy wyposażenia ustąpią miejsca surowym materiałom i głębokim kolorom. Formy odzwierciedlające pasje i zainteresowania dostaną nowy wygląd i materiał, czasami przejdą z wymiaru 3D na 2D. Pomieszczenie musi dokładnie odpowiadać na potrzeby funkcjonalne, bo męskim świecie nie ma czasu i miejsca na zbędne wyposażenie i niepraktyczne rozwiązania.
Styl i kolorystyka
Po pierwsze trzeba się zastanowić nad upodobaniami lokatora. O ile w dziecięcym wydaniu motyw Gwiezdnych Wojen świetnie się sprawdzał o tyle starszym lokatorom nie przystoi pościel czy fototapeta z Gwiazdą Śmierci i Lordem Vaderem. Nie znaczy jednak, że trzeba zapomnieć o tym co charakteryzuje mieszkańca albo jakie są jego pasje. W nienachalny sposób zaprezentowanie ich w formie drobnego gadżetu czy plakatu w ramie będzie trafionym pomysłem. Jeżeli pasją są podróże polecam na przykład wykorzystać fototapetę z motywem map, a żeby było niebanalnie – na suficie. Kiedy jego pasja to motoryzacja, zamiast łóżka w kształcie samochodu polecam minimalistyczną galerię designerskich zdjęć starych samochodów.
Co do kolorystyki, o ile o gustach się nie dyskutuje i czy to będą odcienie granatu czy raczej fiolety to wybór osobisty, o tyle zasada jest taka: nie przesadzać z ilością. Jeżeli pokój na być „na poważnie”, albo raczej „na dorosło”, to idealną decyzją będzie postawić na kolory bazowe + jeden kolor dopełniający (może być w kilku odcieniach). Czyli np. drewno + biel + czerń + ciemna zieleń. Męskie wnętrza lubią kontrasty i ciemne, stonowane kolory, ostatnie trenty to butelkowe zielenie, granaty (projekt niebieskiego pokoju) a nawet odważne czernie. Elegancji dodadzą materiały szlachetne, mogą być w połysku, modne są motywy kamienne, marmurowe i betonowe. Możemy łączyć proste, dopracowane firmy z surowością materiałów naturalnych, byle działo się to w kontrolowany sposób.
Wyposażenie
Jeżeli pokój ma spełniać funkcję jedynie sypialni, wystarczy szerokie łóżko, szafka nocna i zabudowana pod sufit szafa. W męskich pokojach dobrze widziany jest minimalizm również w kwestii wyposażenia. Żeby takie wnętrze nie było nudne, do prostego, monochromatycznego pomieszczenia można wstawić starą, drewnianą drabinę, zawiesić na niej słuchawki muzyczne, dwie książki i przyczepić lampkę nocną mocowaną na zacisk, a pokój zyska oryginalny dodatek.
Pomieszczenie które łączy ze sobą dodatkowo przestrzeń do pracy, wymaga wydzielenia osobnej strefy. Proste formy biurka nie muszą być masywne, wystarczy dobrać odpowiedni materiał żeby nadać ostrzejszego charakteru. Ciemne drewno i czarne metalowe wykończenie tego mebla będzie idealnie pasować. Gdy w pokoju pojawi się więcej sprzętów i wyposażenia, w tym regał z książkami, sprzęt muzyczny (projekt pokoju biurowego) czy np. rower na który nie ma miejsca w innych pomieszczeniach, warto uważać z ilością form i wzorów. W bardzo wypełnionym pomieszczeniu łatwo z tym przesadzić i zaczyna wkradać się chaos, a to ostatnia rzeczy którą chcemy wprowadzić do sypialni. W końcu to przestrzeń do odpoczynku…
Dodatki
Typowe dodatki do wnętrz to lampy, zegary, designerskie gadżety, plakaty i zdjęcia. Sprawdzą się nowoczesne elementy, ale ciekawym pomysłem będzie do bardzo minimalistycznego wystroju dorzucić dodatek z przeszłością, może być coś industrialnego. Dla tych którym nie straszny warsztat i narzędzia, a po godzinach lubią zaszaleć z wiertarką, polecam zrobić coś samemu np. lampę z miedzianych rur hydraulicznych, zegar z płyty winylowej czy wiszącą szafkę z gitary klasycznej. Taki oryginalny akcent choć jest pożądany (znowu wraca zasada umiaru), jeden przykuje uwagę ale nadmiar rozstroi wnętrze.
Nie zapominajmy umieścić też tych bardzo podstawowych dodatków, takich jak:
- rośliny, najlepiej z dużymi liśćmi np. monstera, palmy, chociaż jedna średniej wielkości doniczka w pomieszczeniu powinna się znaleźć
- dobrej jakości pościel, najlepiej gładka lub w prosty wzór geometryczny
- lampka nocna, w kolorze czerni lub stali na połysk będzie wyglądać bardzo elegancko
- zasłony lub rolety, o ile te pierwsze są obecnie bardziej pożądanym wykończeniem przestrzeni, o tyle w męskim wydaniu możemy spokojnie zamienić je na dobrze zaprojektowane rolety rzymskie lub plisy
Pomimo najróżniejszych trenów wnętrzarskich, najważniejsze, żeby wnętrze było spójne w całości i zawierało jedynie kontrolowane elementy dominujące (cześć która zatrzyma na sobie wzrok). Niech jednocześnie będzie szczere i wyraża niepowtarzalny charakter mężczyzny który w nim mieszka. W męskim świecie panują specyficzne zasady, a przy urządzaniu przestrzeni życia dla przedstawiciela tej płci, warto kierować się umiarem.
Wykorzystane w artykule zdjęcia pochodzą z serwisu Pinterest.