Posiadanie roślin w domu to zaleta pod wieloma względami. Obcowanie z nimi sprawia dużą przyjemność, pozwala się zrelaksować i daje poczucie kontaktu z naturą. Rośliny, nie dość że są pożyteczne stanowią piękną ozdobę wnętrza. Ich naturalne, organiczne kształty urozmaicają geometryczną przestrzeń. Są elementem który pasuje do absolutnie każdego stylu a ich olbrzymi wybór sprawia, że urządzania mieszkania roślinami to czysta przyjemność!
Dlaczego warto je mieć
Roślinami można stworzyć niepowtarzalny nastrój, w zależności od tego jakie gatunki wybierzemy, jakich rozmiarów, kolorów i kształtów, możemy uzyskać za każdym razem oryginalne efekty. Niezwykłe jest w tych to, że w odróżnieniu od innych elementów wyposażenia – zmieniają się wraz z upływem czasu.
Oprócz walorów estetycznych których dostarczają nam kwiaty, bez wątpienia są one naszymi sprzymierzeńcami w poprawie jakości powietrza i mikroklimatu w domu. Jak te zadania wykonują? Powszechnie wiadomo, że rośliny oczyszczają powietrze, robią to pochłaniając CO2 a w zamian oddają tlen. Oprócz filtrowania, pomagają w utrzymaniu wilgotności poprzez uwalnianie pary wodnej, nawilżone powietrze pozwala uniknąć infekcji i problemów ze zdrowiem.
Odpowiednie stanowisko
Rośliny w aktualnych trendach rozeszły się po całym mieszkaniu. W salonie będą dekoracją, ale w sypialni, pokoju dziecka również sprawdzą się świetnie, w pomieszczeniu biurowym z urządzeniami elektrycznymi poprawią jakość mikroklimatu, nie rezygnujmy z nich w łazienkach. Dzisiaj nie zastawiają całej powierzchni parapetu. Stawiamy je w kwietnikach (często kilku poziomowych), wieszamy w plecionych makramach, wieszamy na ścianach a nawet wstawiam do szklanych pojemników. Układam kompozycję na stole lub komodzie, chętnie stawiamy je w łazienkach z dostępem do światła. Możliwości jest wiele, najważniejsze żeby były to miejsca o odpowiedniej ilości padającego światła przez chociaż kilka godzin w ciągu dnia.
W okolicach parapetów i stanowiskach bardzo naświetlonych z bezpośrednim światłem sprawdzą się – wystawa południowa:
- kaktusy, sukulenty
- grubosz
- echmea
- zielistka
- eszeweria
- wilczomlecz
- kalanchoe
Tam gdzie światła jest nieco mniej, pada w sposób rozproszony świetnie odnajdą się – wystawa wschodnia:
- szeflera
- dracena
- kroton
- begonia
- orchidea
- fikus
- maranta
Dla najmniej nasłonecznionych stref w domu, ale nie zupełnie pozbawionych światła, również jest spory wybór roślin – wystawa północna:
- sansewieria – języki węża
- zimokulkas
- paproć
- filodendron
- bluszcz
- pilea
- skrzydłokwiat
- peperomia
- monstera
Jakie pojemniki na rośliny
Pojemniki na rośliny składają się de facto z dwóch elementów. Pierwszy to plastikowa doniczka w której bezpośrednio znajduje się ziemia i roślina, doniczka posiada nierówny spód i otwory odpływowe. Druga część to osłonka, czyli pojemnik do którego wstawiamy roślinę w doniczce. To ważne żeby roślina nie była zasadzona w osłonie, ponieważ nie ma wtedy możliwości regulowania poziomu wody w ziemi. Zdarza się tak sadzić rośliny, ale trzeba przy tym wielkiej uwagi i doświadczenia, a przede wszystkim dolna warstwa powinna składać się z żwiru i dopiero potem ziemi. W przypadku doniczek ciężko kupić roślinę w innej niż plastikowa, czasami na bazarach lub w szkółkach można kupić w doniczce torfowej lub folii (ale to dalej plastik). Natomiast osłony są dostępne w wielu materiałach, m.in. ceramiczne, szklane, drewniana, metalowa, betonowa. Będą różniły się nieco właściwościami, odpornością na uszkodzenia i różnorodnością kształtów, ale wykonane z takich surowców są bardziej ekologiczne i zdecydowanie lepiej wyglądają.
Zioła i ogrody domowe
Dom czy mieszkanie, może być również doskonałym miejscem dla ziół a nawet niektórych warzyw i owoców. Truskawki, sałata, szpinak, seler naciowy, małe papryczki i oczywiście pomidorki koktajlowe, to wszystko można z powodzeniem uprawiać indoorowo. Poza tym cały wachlarz ziół które od dawna są powszechnie uprawiane na kuchennych parapetach.
Dla domowych warzywniaków ważna jest odpowiednia ilość światła i tutaj wygrają tylko naprawdę nasłonecznione wystawy, w innych warunkach można się nie doczekać zbiorów.
Do przygotowania takiego ogrodu można wykorzystać zwykłe doniczki z osłonkami ustawione na parapecie. Ale ciekawą alternatywą są systemy hydroponiczne, wertykalne i zwisające osłony. Inny sposób to zawieszenie doniczek na karniszu, na takiej wysokości żeby możliwa była codzienna pielęgnacja i żeby zioła nie zasłoniły za bardzo okna. Jeżeli nie dysponujemy wystarczającym miejscem na parapecie, warto wcześniej przemyśleć lokalizację dla domowego ogrodu i na etapie aranżacji mieszkania wykonać dodatkowe doświetlenie strefy w której zamierzamy zacząć uprawę.
Zerowast’owe pozyskiwanie roślin
Szeroki wybór roślin w sklepach i kwiaciarniach przyciąga zainteresowanych. Można tam liczyć również na fachową poradę i dodatkowy asortyment. Nie mniejszy dostęp roślin jest ze “źródeł alternatywnych”. Choć czasem wiąże się z cierpliwością, jeżeli zależy nam na upolowaniu jakiego konkretnego okazu. Zatem gdzie dostać rośliny? Warto być członkiem lokalnej grupy zwolenników roślin i tzw. wymian roślinnych. Można tam otrzymać w barterze roślinę (lub akcesoriami), szczepkę czy nasiona, a czasami po prostu zaadoptować coś zupełnie za darmo. Przy okazji takie grupy wsparcie są skarbnicą wiedzy dotyczącą uprawy roślin a taki rodzaj zdobywania zielonych lokatorów jest rozwiązaniem ekologicznym, bo omijającym sztuczne napędzanie produkcji sadzonek.
Uprawa roślin pochłania czasami trochę wysiłku, ale odpowiednie zaplanowanie, dobór gatunków i stanowiska potrafią znacznie ułatwić sprawę. Za nakład pracy włożone w ich pielęgnację będą odwdzięczać się latami. Poza wieloma zaletami, rośliny w domu to kolejny krok do życia bardzo EKO.
autor: Aleksandra Przedecka
Artykuł jest częścią serii Wnętrza EKO .