Wnętrza EKO – Ekologiczne święta

Od wielu lat, niezależnie od wyznania, okres zimowy to w większości polskich domów czas, kiedy zmieniamy aranżację. W domach, a nawet biurach, pojawiają się sezonowe ozdoby w różnych postaciach, na czele z zielonym drzewkiem. Jak się zabrać za dekorowanie domu na święta, nadmiernie nie obciążając przy tym środowiska?  

Od wielu lat, niezależnie od wyznania, okres zimowy to w większości polskich domów czas, kiedy zmieniamy aranżację. W mieszkaniach, a nawet biurach, pojawiają się sezonowe ozdoby w różnych postaciach, na czele z zielonym drzewkiem. Jak się zabrać za dekorowanie domu na święta, aby wnętrza były przyjemne dla oka, nadmiernie nie obciążając przy tym środowiska?
Po pierwsze, zaczęłabym od wspomnianego przez mnie we wcześniejszych tekstach, minimalizmu. Proste wnętrza o spójnej stylistyce będą idealne na ten szczególny, zabiegany czas. Po drugie, pośród tak ogromnego wyboru akcesoriów bożonarodzeniowych, nie trudno o zawrót głowy. Zanim zaczniesz działać, zrób inwentaryzację domowego schowka z ozdobami, pozbądź się rzeczy uszkodzonych, a te których nie używasz, oddaj lub sprzedaj.
Dobrze zaplanuj jak chcesz urządzić wnętrze na święta, nie bierz wszystkiego co wpadnie Ci w ręce. Skup się na tym które fragmenty domu i jak chcesz ozdobić, np. dekoracje na choinkę, poduszki na sofę, ozdoby wiszące w oknie. Zrób listę potrzebnego wyposażenia i trzymaj się jej podczas zakupów. Taki plan pozwoli uniknąć chaotycznego ustawiania świątecznych bibelotów po wszystkich kątach. Ustal kolorystykę i styl, i konsekwentnie się jej trzymaj. Dobrą zasadą jest wybór dwóch kolorów podstawowych plus jeden akcentujący.
Często kupujemy “na oko”: to fajne, tamto fajne – kupuję. A potem wracamy do domu z torbami pełnymi gadżetów i bez planu na ich aranżację. Dlatego tak ważny jest plan.

Świąteczne ozdoby

Dodatków do wnętrz na Boże Narodzenie jest w sklepach całe mrowie, ale nie wybieraj czegokolwiek. Decydując się na ich zakup, zwróć szczególną uwagę na jakość i wytrzymałość. Tu chodzi o wiele aspektów m.in. środowisko, oszczędność pieniędzy i bezpieczeństwo. Pamiętaj, że wątpliwej jakości produkty starczą na jeden sezon, albo i krócej. Te lepsze zostaną z nami na lata. Staraj się wybierać rzeczy wyprodukowane rzemieślniczo i lokalnie.
Postaw na naturalne materiały, szukaj ozdób z drewna, filcu, szkła, metalu, roślin. Wykorzystaj potencjał asortymentu kuchni w poszukiwaniu ozdób, świetnie sprawdzą się kawałki kory cynamon, goździki, gwiazdy anyżu czy domowe pierniczki.

Choinka

Wiele osób, co roku ma wątpliwości co do choinki, jedni twierdzą, że tylko żywa, a drudzy, że tylko z tworzywa, bo starczy na wiele lat. Dla mnie sprawa jest prosta – żywa i w dodatku w donicy. Dlaczego? Bo jest naturalna, wspaniale pachnie, zachwyca wyglądem i również starczy na lata, zwłaszcza kiedy będziesz trzymać ją na balkonie lub po świętach wykopiesz do ogrodu. Ponadto, takie drzewko nie wydziela trujących substancji chemicznych do naszego otoczenia, nie jest produkowane z ropy, nie musiało przyjechać w kartonie z Chin i nie wygląda tandetnie już po jednym sezonie.
A może coś zamiast choinki? No, pewnie! Gałązki np. świerkowe, wstawione do wysokiego wazonu, to dla mnie substytut sezonowych kwiatów. Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdzi się jako “choinka” do małych wnętrz. Subtelne ozdoby, kokardy na końcówkach gałązek czy łańcuch lampek LED, dopełnią jej świątecznego wyglądu.

Lampki

Nie ma co się oszukiwać, lampki są bardzo dekoracyjne, ale z ekologią mają niewiele wspólnego. Nie mniej, światełka nadają przytulnego klimatu i działają wręcz antydepresyjne w te długie, zimowe wieczory. Decydując się na nie, zachowaj umiar i zaaranżuj w jednym punkcie pomieszczenia. Zainwestuj w dobrą jakość, sprawdź możliwość wymiany pojedynczych diod i koniecznie wybieraj tylko te LEDowe, ze względu na mniejsze zużycie prądu oraz większą trwałość.

Pakowanie prezentów

Pakowanie prezentów eko eco

Pięknie opakowany prezent bardziej cieszy, to pewne. Jest kilka fantastycznych sposobów żeby zrobić to ekologicznie i estetycznie. Niech w ruch pójdą: szary papier pakowy (chociaż z “szarym” niewiele ma wspólnego, bo tak naprawdę jest brązowy…), sznurek np. konopny, gałązki iglaste, pierniczki, farby, stemple.

Któregoś roku chciałam wykonać oryginalne opakowania na prezenty, wykorzystałam do tego szary papier,
ale zamiast zaginać go dookoła przedmiotu, wsunęłam go pomiędzy dwa papierowe kwadraty a boki obszyłam na maszynie do szycia. 

Ciekawe propozycje to bawełniane lub lniane woreczki przewiązane czerwoną wstążką lub sznurkiem konopnym.
Jeżeli w Twoim domu również, nie brakuje zeszłorocznych torebek po prezentach bez skrępowania z nich skorzystaj. Bycie eko usprawiedliwia takie recykling;)  

Stół świąteczny

Na gotowaniu się nie znam za dobrze, więc nie podpowiem, ale jak ozdobić świąteczny stół w ekologicznym klimacie, już piszę!
Zaczynając od podstaw, jeżeli masz drewniany stół, możesz pominąć układanie na nim obrusa, wtedy będzie miał surowy, skandynawski klimat. Gdy zamierzasz przykryć jego powierzchnię, niech będzie to prosty materiał z bawełny bądź lnu, które są bardzo trwałe. 
Masz zdekompletowaną zastawę obiadową? To nic! Teraz jest moda na niejednorodne talerze i kieliszki. Skorzystaj z nich, a oszczędzisz niepotrzebnego kupowania nowego zestawu. Jeżeli brakuje Ci pewnych elementów na świąteczny stół, najpierw postaraj się pożyczyć je od kogoś kto nie będzie w tym dniu wyprawiał kolacji, a dopiero potem myśl o zakupach. 
Ozdobą stołu będą z pewnością świece, poszukaj tych naturalnych, bez aromatów. Coraz większą popularnością cieszą się świece sojowe i z wosku pszczelego. Podczas spalania nie uwalniają szkodliwych związków mających bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Są co prawda droższe, ale nawet czas palenia jest dłuższy od świec parafinowych i stearynowych.
Dodatki. Dobrane ze smakiem obrus, zastawa i świece to już kawał roboty. Pamiętaj, że na stole pojawi się wiele półmisków z potrawami, więc dekoracje nie powinny być w nadmiarze. Jeżeli zdecydowaliście się na jakąś paletę barw w wystroju wnętrz, niech powtórzy się ona na stole. Ekologicznie i zero wast’owo będzie wykorzystać np.:

  • pierniczki
  • szyszki
  • gałązki jodły lub jemioły
  • kokardki ze sznurka konopnego
  • papierowe origami

Ekologiczne sprzątanie

Okres świąteczny to nie tylko ozdoby i prezenty, to czas kiedy tradycyjnie… szorujemy cały dom! Każda gospodyni domowa wyciąga z szaf najróżniejsze preparaty, żeby zdążyć przez 24. grudnia wypucować dom. To jeden z dwóch momentów w roku kiedy przeprowadza się gruntowne sprzątanie, dlatego tym bardziej, warto sięgnąć po ekologiczne środki czystości. O tym, jak wiele zalet niesie za sobą porzucenie komercyjnej chemii, możecie przeczytać w wielu miejscach internetu (szczególnie polecam tutaj). Taka zmiana będzie korzystna dla zdrowia, portfela i wnętrz, które odwdzięczą się nienagannym wyglądem kiedy w progu staną goście.
Święta, święta i po… No, właśnie, a co “po”? Góra śmieci, opakowań po prezentach, zużytych dekoracji, które ledwo wytrzymały do końca świąt, i pojemników po produktach spożywczych. Jak już pisałam wcześniej, tutaj, ekologicznie zaprojektowane wnętrza są wyposażone w kosze do sortowania odpadów. Pamiętajcie, żeby wykorzystać ich potencjał 😉 

Dobrze, a nieco z innej strony. Macie tonę plastikowych ozdób, sztuczną choinkę i syntetyczne łańcuchy choinkowe, ale chcecie być eko? Absolutnie ich nie wyrzucajcie! O ile ich stan jest całkiem dobry, ostatnią pożądaną czynnością jest wyrzucić je teraz na śmietnik i kupienie nowych, ekologicznych. Jeżeli są uszkodzone, to może da się je naprawić. W lampkach może da się wymienić diodę, zamiast wymieniać cały łańcuch. Bądźcie less waste’owi nie marnując tego, co macie w szafach od lat!

Artykuł z serii Wnętrza EKO .
Autor: Aleksandra Przedecka